متن موزیک و معدنی

گام بلند آذربایجان شرقی برای تولید انرژی برق • مرجع معدن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷

گام بلند آذربایجان شرقی برای تولید انرژی برق

دسته بندی : معدنی تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

به نقل مرجع معدن، در شرایطی که ظرفیت مجموع نیروگاه‌های تولید برق در مدار آذربایجان شرقی در زمان حاضر به کاهش از یک هزار و ۵۰۰ مگاوات می‌رسد، در یکی دو سال اخیر عملیات اجرایی زیاد از یک هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در اســـــتان آغاز انجام گرفته اســـــت.

به صورت حتم ظرفیت تولید و ارزش سرمایه گذاری مجوز‌های صادر انجام گرفته یا در دست اقدام برای ساخت نیروگاه‌های تولید برق در اســـــتان زیاد فراتر از این رقم اســـــت.

کارشناسان حوزه انرژی با اشاره به نیاز مبرم آذربایجان شرقی به منابع جدید انرژی برق به ویژه با لحاظ ظرفیت‌های بالای صنعتی آن، می‌گویند که بهره برداری از نیروگاه‌های در دست احداث اســـــتان علاوه بر رفع مشکل تامین برق واحد‌های تولیدی- صنعتی جدید می‌تواند به پایداری افزایش شبکه برق کشور در شمال غرب و افزایش توان صادراتی به کشور‌های همسایه منجر شود.

در زمان حاضر برق مصرفی آذربایجان شرقی از نیروگاه‌های حرارتی ‘تبریز’، ‘سهند بناب’ و ‘صوفیان’ تامین می‌شود که فناوری بخش عمده آن‌ها مربوط به زمان‌های گذشته اســـــت و به رغم تلاش همه جانبه برای تامین سوخت گاز مورد نیازشان، در فصل سرد سال ناگزیر از بکارگیری مازوت و به تبع آن آلودگی محیط زیست می‌شود.

اما نکته حیاتی در خصوص نیروگاه‌های در دست احداث آذربایجان شرقی، اســـــتفاده از اســـــتاندارد‌های زیست محیطی روز دنیا در کلاس ‘اف’ اســـــت که گفته می‌شود کاهشین میزان آلودگی زیست محیطی را دارند.

در زمان حاضر نیروگاه حرارتی تبریز نیز با ظرفیت اسمی ۸۰۰ مگاوات دارای ۲ واحد به ظرفیت هر کدام ۳۶۸ مگاوات اســـــت که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی توسط شرکت آلستوم فرانسه احداث انجام گرفته اســـــت.

نیروگاه حرارتی سهند بناب در جنوب آذربایجان شرقی نیز ۲ واحد ۳۲۵ مگاواتی با مجموع ظرفیت تولید ۶۵۰ مگاوات دارد و نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی صوفیان در ۲۵ کیلومتری شمال غرب تبریز نیز در دهه ۱۳۶۰ با فناوری شرکت ‘آ ا. گ’ آلمان راه اندازی انجام گرفته اســـــت.

نایب رییس پیشین مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی به ایرنا گفت: هم اکنون ۹ نیروگاه بادی در اســـــتان یا در مرحله شروع عملیات یا در حال احداث اســـــت که از این تعداد ۸ نیروگاه با ۲۹۵ مگاوات توسط سرمایه گذار خارجی و یک نیروگاه با ۵۰ مگاوات ظرفیت از سوی سرمایه گذار داخلی اجرا می‌شود و برای ۳ نیروگاه به ارزش ۱۲۷ میلیون دلار سرمایه گذاری نیز مجوز صادر انجام گرفته اســـــت.

رضا حسینی افزود: همچنین ۱۵ نیروگاه خورشیدی با سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار و ۴ نیروگاه سیکل ترکیبی نیز با ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیز مدنظر اســـــت که یکی از آن‌ها از سوی سرمایه گذار خارجی و ۳ نیروگاه نیز با سرمایه گذار داخلی در آذربایجان شرقی اجرا می‌شود.

نایب مدیر مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان شرقی یادآوری انجام: ۵۴ نیروگاه مولد با مقیاس کوچک با ظرفیت ۶۹۳ مگاوات نیز در اســـــتان سرمایه گذاری می‌شود که مجوز سرمایه گذاری برای ۶ نیروگاه با سرمایه گذاری زیاد از ۷۹ میلیون دلار اخذ انجام گرفته اســـــت.

منطقهستان هریس با حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت در ۶۵ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.