متن موزیک و معدنی

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت ... • مرجع معدن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت …

دسته بندی : معدنی تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت …

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري در حال انجام مي باانجام گرفت

دكتر عزت‌الله كاظم‌زاده، رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به ‌اين‌كه پژوهشگاه در زمينه حفاري تجربيات موفقي را در كارنامه خود دارد، گفت: اين مجموعه فعاليت‌هاي موثري را در زمينه‌هاي مختلف پژوهشي انجام داده و از اين رو توانسته اطمينان صنعت را به خود جلب كند. در اين راســـــتا در طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كه متقاضي آن شركت ملي نفت ايران بوده در دستور كار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

وي در همين راســـــتا ادامه داد: از سه سال پيش اين طرح آغاز و تاكنون تعدادين قلم از اين افزايه‌ها به مراحل تست آزمايشگاهي، توليد نيمه صنعتي، صنعتي و ميداني رسيده اســـــت كه همگي در عمليات‌ ميداني نتايج مثبتي نشان داده‌اند و اين امر باعث انجام گرفته كه در همين مدت كوتاه درخواســـــت متعددي از صنعت براي بكارگيري اين دستاوردها در شركت‌هاي عملياتي داشته باشيم.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين‌كه افزايه‌هاي طراحي انجام گرفته در اين مجموعه كاملا در صنعت حفاري كاربردي انجام گرفته اســـــت، تصريح كرد: اين افزايه‌ها در فهرست كالاي مورد نياز صنعت حفاري قرار گرفته اســـــت و از آن‌جايي كه اين امر مي‌تواند براي كشور ارز آوري نیکوي به همراه داشته و همچنين از خروج ارز نيز جلوگيري كند از دستاورد‌هاي بسيار ارزشمند اين پژوهشكده محسوب مي‌شود.

ايشان در ادامه افزودند: در فاز دوم اين طرح ساخت و فرمولاسيون ساير افزايه‌هاي مورد نياز صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كشور در دستور كار قرار دارد.

در ادامه دكتر عليرضا نصيري، مسئول پروژه گروه پژوهش و فناوري‌هاي حفاري و تكميل چاه به ساخت مواد شيميايي و افزايه‌هاي صنعت حفاري نيز اشاره كرد و گفت: در راســـــتای خودکفایی در ساخت مواد شیمیایی و افزایه‌های حیاتی سیالات حفاری، فرمولاسیون، ساخت و بهره‌برداری از این مواد در طی سه سال انجام و برای نخستین بار افزایه‌های جدیدی در زمينه هرزروي، سبك‌سازي و سيالات بازدارنده شيل‌ها به صنعت حفاري معرفي انجام گرفتند كه با كاهش مشكلات حفاري از افزايش هزينه‌ها ممانعت به عمل آورند.

وي ادامه داد: این افزایه‌ها در مقایسه با سایر کنترل‌کننده‌های رایج از کارآمدی و كيفيت زیاد بالاتری برخوردار بوده و در بعضي موارد از لحاظ هزينه به مراتب مقرون به صرفه‌تر مي‌باانجام گرفت. سازگاری با محیط‌زیست، کاهش زمان حفاری، کاهش صدمات وارده به مخاخانوم و در نهایت کاهش هزینه‌های حفاری از مشخصات بارز این افزایه‌های بومی اســـــت.

نصيري به نتايج موفقيت آميز به كارگيري مواد كنترل كننده هرزروي در پژوهشگاه صنعت نفت نيز اشاره كرد و افزود: تست میدانی این مواد در چاه‌های اکتشافی پاخانوم ۱، چارک ۱، گردان ۳ و گیسکان ۱ با وجود ریسک بالای چاه‌های اکتشافی با موفقیت انجام و تاییدیه‌های لازم از بهره‌بردار اخذ انجام گرفته اســـــت. براي مثال در آزمون میدانی افزایه‌ها، هرزروي در چاه‌های گردان ۳ و گیسکان۱ در طی ۱۰روز رژيم هرزروي از ۲۵۰ بشکه بر تایم به كمتر از ۱۰ بشكه رسيد، كه در هزینه‌های سیال حفاری كاهشي حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد را شاهد بوديم ، بدیهی اســـــت که در حفاری چاه‌های نفتی و گازي که احتمال هرزروی‌های بيشتري باانجام گرفت، این كاهش هزینه‌ها زیاد قابل ملاحظه‌تر خواهد بود.

وي ادامه داد: در همين راســـــتا براي نخستين بار از افزايه‌هاي جديدي براي ساخت سيالات فوق سبك دوستدار محيط زيست اســـــتفاده انجام گرفت كه نتايج ميداني آن در چاه آغار ۲۰ بسيار موفقيت‌آميز بوده اســـــت و همچنين نخستين سيال بدون جامد(non solid) كشور در كنترل لايه‌هاي شيلي در ناحیه دهلران با كارايي قابل قبولي طراحي و مورد اســـــتفاده قرار گرفت.

به گفته نصيري برخي از موادي كه به طور سنتي درصنعت سيالات حفاري مورد اســـــتفاده قرار مي‌گيرند در داخل كشور توليد مي‌شوند كه متاسفانه از كارايي معقولي برخوردار نمي‌باشند، از اين‌رو در پاره‌اي از موارد به ناچار بعضي از اين مواد از خارج كشور وارد مي‌شوند. خوشبختانه در اين طرح موادي طراحي انجام گرفته‌اند كه علاوه بر كارايي بالاتر نسبت به نمونه‌هاي خارجي، از لحاظ هزينه‌ نيز قيمت پايين‌تري داشته كه اين امر مي‌تواند نويد بخش قطع وابستگي تكنولوژيكي در اين زمينه باانجام گرفت.

دیدن پیوند دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید