متن موزیک و معدنی

شناسایی سارقان برق به کمک هوش مصنوعی • مرجع معدن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

شناسایی سارقان برق به کمک هوش مصنوعی

دسته بندی : معدنی تاریخ : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶

به نقل مرجع معدن، اســـــتفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی باعث جلوگیری از هدر رفت میزان بالایی پول در حساب‌های شرکتی مثل گوگل انجام گرفته اســـــت. به نظر می‌رسد اســـــتفاده از این قابلیت برای حل مشکلات متفاوت دیگری نیز کاربرد داشته باانجام گرفت. در بخش صنعت، سارقانی وجود دارد که سالانه ۹۶ میلیارد دلار به شرکت‌ها دستبرد می‌خانومند. در صورت اســـــتفاده از این سیستم‌های هوش مصنوعی که با الگوریتم ویژه‌ای عمل می‌کنند؛ می‌توان این سارقان را شناسایی انجام.

تیمی در دانشگاه لوکزامبورگ الگوریتمی طراحی انجامه اســـــت که می‌تواند با اســـــتفاده از محاسبه داده‌های الکتریکی، اســـــتفاده‌های غیرطبیعی (و معمولا غیرقانونی) از سیستم انتقال برق را شناسایی کند. آن‌ها این الگوریتم را بر اساس هشدارات حاصل از ۶ /۳  میلیون خانواده برزیلی و طی پنج سال گردآوری انجامه‌اند. این کار با کمک کارشناسان حرفه‌ای و بررسی ۲۰۰ میلیون بازخوانی داده در هر ماه انجام انجام گرفته اســـــت. این الگوریتم می‌تواند در زیاد از ۶۵ درصد موارد، مشکلات سیستم برق‌رسانی را شناسایی کند.

طراحان این الگوریتم معتقدند که این نرم‌افزار بهتر از سایر ابزارهای مشابه اســـــت و قصد دارند آن را در آمریکای لاتین تجاری سازی کنند. برزیل با میزان بالای خسارات غیرفنی، همچون سرقت انرژی، خطاهای صورت حساب، تقلب و موارد دیگر از دست رفتن درآمد، مواجه اســـــت. در این کشور حدود ۲۲ درصد از برق تولیدی توسط سارقان دزدیده می‌شود.

کشورهای دیگری همچون بریتانیا نیز با این مشکل مواجهند به طوری که این موارد باعث از بین رفتن ۵۹۶ میلیون دلار در هر سال می‌شود. پرجمعیت‌ترین منطقه هند، اوتار پرداش حدود ۳۱ درصد از برق تولیدی خود را در سال ۲۰۱۶ از دست داد. با جلوگیری از دزدیده انجام گرفتن انرژی الکتریکی، ساله میلیون‌ها دلار از منابع انرژی‌ای که صرف تولید این برق انجام گرفته‌اتس نیز حفظ خواهد.