متن موزیک و معدنی

«دوشنبه» و «تاشکند» در زمینه سد نیروگاه برق آبی «فرهاد» توافق انجامند • مرجع معدن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

به نقل مرجع معدن، تاجیکستان و ازبکستان در زمینه روادید و ساخت سد نیروگاه برق آبی «فرهاد» که بحث برانگیزترین ناحیه مرزی میان ۲ کشور به شمار می‌رفت به توافق رسیدند.

یک منبع آگاه در دولت تاجیکستان با اشاره به توافقاتی که در جریان نشست کمیسیون‌های بین دولتی این کشور با ازبکستان شد، گفت: در فردا نزدیک «دوشنبه» و «تاشکند» سند جدیدی را در مورد سفر متقابل منطقهوندان تاجیک و ازبک به کشور‌های یکدیگر به امضا می‌رسانند.

سند مذکور امکان سفر و اقامت بدون روادید برای منطقهوندان تاجیکستان و ازبکستان در کشور‌های یکدیگر به مدت یک ماه را فراهم می‌کند.

طرفین همچنین تصمیمات خود در زمینه افتتاح خطوط مسافربری ریلی و همچنین گذرگاه‌های جدید میان ۲ کشور را تأیید انجامند.

در مورد مسائل مربوط به مرز میان طرفین توافقی شد که بنابر آن ناحیه‌ای که نیروگاه برق آبی فرهاد در آن قرار گرفته مربوط به تاجیکستان و خود این نیروگاه در مالکیت ازبکستان خواهد بود.

حفاظت از این نیروگاه بر عهده طرف تاجیکی و تأمین فنی آن بر عهده ازبکستان خواهد بود.

جلسات کمیسیون بین دولتی همکاری‌های تجاری و اقتصادی تاجیکستان و ازبکستان و کمیسیون مشترک بین دولتی ۲ کشور در مورد تعیین و علامت‌گذاری مرز‌های دولتی میان دوشنبه و تاشکند که روز گذشته در پایتخت تاجیکستان برگزار انجام گرفت، موثر، پربار و امیدوار کننده بود.

در جلسات مذکور طیف وسیعی از مسائل و دورنمای توسعه روابط میان ۲ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تاجیکستان و ازبکستان فردا همکاری‌های تجاری و اقتصادی را مشخص انجامند.

انتظار می‌رود که پایان توافقات به دست آمده در مورد مسائل بالا در جریان سفر «شوکت میرضیایف» مدیر جمهور ازبکستان به دوشنبه که قرار اســـــت در اوایل بهار سال جاری میلادی صورت گیرد، به امضا برسند.