متن موزیک و معدنی

تعلیق تحریمهای هسته ای تمدید انجام گرفت • مرجع معدن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعلیق تحریمهای هسته ای تمدید انجام گرفت

دسته بندی : معدنی تاریخ : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

تعلیق تحریمهای هسته ای تمدید انجام گرفت

«دونالد ترامپ»مدیر جمهوری آمریکا که تاکنون دو بارتعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران را امضا انجامه اســـــت، بار دیگر به رغم ناخشنودی از توافق بین المللی هسته ای ایران (برجام)، تعلیق این تحریم ها را تمدید انجام.
به نقل جمعه شب ایرنا، کاخ سفید اعلام انجام: ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم ها و تایید برجام را امضا انجام و در صورتی که ابداًحات مدنظر او در خصوص بند غروب، تانجام گرفتید نظارت ها و الحاق مسائل موشکی به برجام لحاظ نشود، از این توافق خارج می شود.
همچنین وزارت خزانه داری آمریکا با هم با این تصمیم ترامپ، در اقدامی ناعادلانه و خصومت آمیز ۱۴ فرد و نهاد را به بهانه نقض حقوق بشر و پلن موشکی به فهرست تحریم های خود اضافه انجام.
آژانس بین المللی انرژی اتمی که درمتن برجام به عنوان تنها مرجع صالح برای نظارت برعملانجام ایران شناسایی انجام گرفته، تاکنون ۹ بار پایبندی پایتخت به توافق هسته ای را تایید انجامه اســـــت.
براساس توافق بین المللی هسته ای که درسال ۲۰۱۵ بین ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به امضا رسید، ایران بخشی از فعالیت های هسته ای خود را محدود انجام و در قبال آن آمریکا تحریم های هسته ای علیه ایران را برداشت.
مشاوران امنیتی و وزیران ترامپ پیش از این به رغم ادعاهای مدیر جمهوری آمریکا معترف به پایبندی ایران بوده اند و تعدادی از نمایندگان و کارشناسان آمریکایی در نامه های مختلف و گفت وگوهایی خواســـــتار پایبندی ترامپ به این توافق انجام گرفته بودند.
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام انجامه بود ترامپ روز جمعه تصمیم خود را درباره ادامه تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را اعلام می کند. ترامپ پیش از اعلام تصمیمش، با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع خود دیدار و گفت و گو انجام.
مدیر جمهوری آمریکا ۲۱ مهرماه امسال، با تایید نانجامن پایبندی ایران به برجام، سرنوشت این توافق بین المللی را به کنگره سپرد تا در خصوص بازگشت تحریم های هسته ای یا تغییر قوانین مربوط به این توافق تصمیم گیری کند. با وجود پایان ضرب الاجل ۶۰ روزه کنگره برای بازگرداندن تحریم های برجامی علیه ایران، این نهاد قانونگذاری آمریکا هیچ اقدامی در این زمینه نانجام.
فرصت ۹۰ روزه کنگره برای تصمیم گیری درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران فردا شنبه ۲۳ دی ماه به پایان می رسد.
رویدادگزاری رویترز امروز جمعه به گرازش از منابع آگاه رویداد داد که مدیر جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران (برجام) را حفظ و تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را در چارچوب این توافق تمدید خواهد انجام.
به نقل ایرنا، رویترز نوشت: انتظار می رود ترامپ در دوران تبلیغات انتخابات ریاســـــت جمهوری آمریکا وعده داده بود، توافق هسته ای را به دور خواهد انداخت، برای بهبود این توافق به کنگره و متحدان اروپایی واشنگتن ضرب الاجل دهد.
این منبع آگاه به رویترز گفت که ترامپ تهدید به کناره گیری از این توافق را تکرار خواهد انجام.
به نوشته رویترز، امروز مهلت تمدید تعلیق تحریم های اقتصادی آمریکا که ایران و ۱+۵ در توافق هسته ای (برجام) بر سر آنها به توافق رسیده بودند، به پایان می رسد و تصمیم بر عدم تمدید تعلیق این تحریم ها منجر به پایان یافتن توافق هسته ای می شود.
رویترز به گرازش از منبع خود نوشت که گرچه ترامپ با تمدید تعلیق تحریم ها موافقت انجامه ولی تصمیم گرفته اســـــت تحریم های دنبالمند جدیدی علیه ایران وضع کند.
به نقل ایرنا، نیکولاس وادهمز رویدادنگار سیاســـــت خارجی شبکه رویدادی بلومبرگ نیز گفته بود که تصمیم ترامپ بنا به توصیه پایان تیم امنیت ملی وی شامل هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی، جیمز متیس وزیر دفاع و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا اتخاذ انجام گرفته اســـــت.
این رویدادنگار در توییتی نوشت: این تصمیم عصر امروز (پنجشنبه به وقت آمریکا) اتخاذ انجام گرفته و کاخ سفید آن را اواسط صبح فردا جمعه ( به وقت محلی) اعلام می کند.
رویدادنگار بلومبرگ همچنین در توئیت دیگری نوشت: مدیر جمهوری تا اواخر امروز (پنجشنبه) تصمیمی نگرفته بود. انتظار می رود که در بیانیه فردا از متحدان اروپایی و کنگره به دلیل آنکه هنوز به توافقی برای تانجام گرفتید قانون نظارت بر برجام ابراز ناخرسندی شود. یک منبع آگاه دیگر هم گفت که ترتیبات لازم فراهم انجام گرفته تا تیلرسون همتایان فرانسوی و آلمانی خود را از این تصمیم آگاه کند.
نشریه آمریکایی «پولیتیکو» نیز روز دوشنبه نقل داده بود: اواخر هفته جاری ترامپ به رغم ناخشنودی از توافق هسته ای با ایران، لغو تحریم های ایران را تمدید خواهد انجام.
«دنیس راس» دیپلمات سرشناس آمریکایی به پولیتیکو گفته بود: کارشناسان آمریکایی در امور خاورمیانه در این نکته اتفاق نظر دارند با وجود اینکه سیاســـــت ترامپ غیرقابل پیش بینی اســـــت، اما تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید خواهد انجام.
آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) با انتشار گزارش جدید فصلی برای نهمین بار پایبندی ایران از زمان اجرای برجام (۱۶ژانویه ۲۰۱۶ برابر با ۲۶ دی ۱۳۹۴) را به پایانی شروط توافق هسته ای از جمله در خصوص میزان ذخیره آب سنگین، سطح غنی سازی و موجود اورانیوم غنی انجام گرفته، اعلام انجام. «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی در بیانیه ای اعلام انجام که گزارش جدید آژانس که نهمین گزارش از روز اجرای برجام به شمار می رود، بر خلاف ادعاهای آمریکا بار دیگر تایید می کند که اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران تکمیلا منطبق با برجام اســـــت.
آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع صاحب صلاحیت برای قضاوت درباره پلن هسته ای ایران بارها عدم انحراف پلن هسته ای و اجرای تکمیل شروط برجام را تایید انجامه اســـــت، آمریکا با بهانه تراشی هایی در ارتباط با پلن موشک های دفاعی ایران مدعی اســـــت که ایران برجام را نقض انجامه درحالی که اتحادیه اروپا نیز بارها با تاکید بر اینکه مسائل ناحیه ای و موشکی خارج از چارچوب برجام هستند، بر ضرورت پایبندی پایان طرف ها به توافق هسته ای برای حفظ آن تاکید انجامه اســـــت.
«کاترین ری» نقل کردگوی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در بروکسل تاکید انجام: موضع اتحادیه اروپا روشن اســـــت و این اتحادیه به حمایت از برجام و اجرای آن ادامه خواهد داد. قصد نداریم در خصوص هیچگونه سناریویی گمانه خانومی کنیم؛ موضع اتحادیه اروپا درباره توافق هسته ای تکمیلا مشخص اســـــت و آن اینکه این توافق باید حفظ شود.
نقل کردگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا افزود: برجام در حال ثمر بخشیدن اســـــت و به حمایت از این توافق و اجرای آن ادامه خواهیم داد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاســـــت خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی ماه) در بروکسل میزبان نشستی با حضور وزیران امور خارجه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اقدامات جاری برای تضمین اجرای تکمیل و مداوم پلن جامع اقدام مشترک (برجام) بود.
موگرینی در گزارش کار سال ۲۰۱۷ خود، دفاع از برجام را در سال گذشته میلادی، لحظاتی دشوار برای «تعدادجانبه گرایی» دانست و تاکید انجام که این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ همچنان به تلاش خود برای اجرای برجام از سوی همه طرف ها ادامه خواهد داد. به نظر می رسد که موضوع برجام در سال ۲۰۱۸ نیز همچنان از مسائل مورد بحث میان اروپا و آمریکا خواهد بود.
علی اکبر صالحی مدیر سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در تماس تلفنی با یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب بدعهدی و نقض احتمالی تعهدات برجامی از جانب دولت آمریکا هانجام گرفتار داده و گفته بود: درصورت عدم اجرای تعهدات برجامی از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی را اتخاذ خواهد انجام که می تواند بر روند فعلی همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باانجام گرفت.
سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه گفته بود:مدیر جمهوری آمریکا در یک سال گذشته برای از بین بردن برجام کارهای زیادی انجام داده و حتی ممکن اســـــت با تلاش هایی که می خواهد انجام دهد در تعداد روز فردا برجام از بین برود که در این زمینه ناحیه و جامعه بین المللی باید آمادگی لازم را داشته باانجام گرفت.
در عین حال شبکه رویدادی تلویزیونی سی ان ان آمریکا مهرماه امسال، در گزارشی ازهمکاری پنهانی رکس تیلرسون وزیرامور خارجه آمریکا با اعضای کنگره برای ابداًح قانون باخانومگری توافق هسته ای ایران و معاف انجامن ترامپ از ارائه گزارش دوره ای درباره برجام به کنگره رویداد داده بود.
براساس این گزارش، تیلرسون و اعضای کنگره در تلاشند قانون مرتبط به ایران را ابداًح انجامه و تمرکز آن را از مساله هسته ای بردارند.
به گفته مقام های آمریکایی، این ابداًح احتمالا این امکان را به ترامپ می دهد که در توافق هسته ای با ایران باقی مانده و در عین حال از راه های دیگر به ایران فشار وارد کند.
به نوشته تارنمای سی ان ان، یک مقام ارانجام گرفت دولت ترامپ به گرازش از تیلرسون گفت: مشکل توافق هسته ای با ایران، برجام نیست، بلکه قوانین مربوط به آن اســـــت. هر ۹۰ روز یکبار مدیر جمهوری (ترامپ) باید توافق را تایید کند و این یک بحران سیاسی ایجاد می کند. اگر واشنگتن بحران توافق هسته ای را کنار بگذارد، آنگاه همه می توانند سر کار خود بازگشته و به مشکلات دیگر مربوط به ایران بپرداخانومد.
رویدادگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به گرازش از مقام های آمریکایی نوشت: تایید دوره ای پایبندی ایران به برجام چنان مورد تنفر ترامپ اســـــت، که مشاوران امنیت ملی وی در پی راهی برای معاف انجامن او از این کار و در عین حال به دنبال حفظ این توافق بین المللی هسته ای هستند.
بنابر تصویب کنگره آمریکا دونالد ترامپ مدیر جمهوری این کشور هر ۹۰ روز یک بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید کند .ترامپ برجام را یکی از «بدترین و یکجانبه ترین توافق ها» خوانده و بارها گفته اســـــت دیگر پایبندی ایران را تایید نخواهد انجام.

دیدن پیوند دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید